O ZAK

Instytucje ZAK

Zamojski Dom Kultury

Zamojski Dom Kultury to miejsce, które od 1964 roku skupia pasjonatów wszelkich dziedzin działalności artystycznej: literatury, muzyki, teatru, tańca, plastyki, fotografii.

Od 1976 r. ZDK jest organizatorem Zamojskiego Lata Teatralnego. Na przełomie czerwca i lipca do Zamościa zjeżdżają najlepsze grupy teatralne z Polski i ze świata, by w scenerii zamojskich plenerów konkurować o nagrodę publiczności – „Buławę Hetmańską”. W rocznicę nadania Zamościowi Aktu Lokacyjnego przez króla Stefana Batorego (w pierwszy weekend czerwca), Zamojski Dom Kultury organizuje Jarmark Hetmański, podczas którego odbywają się koncerty zespołów artystycznych, targi sztuki ludowej, targi kolekcjonerskie, pokazy rzemiosła ludowego. Wśród znanych i cenionych wydarzeń kulturalnych organizowanych i współorganizowanych przez Zamojski Dom Kultury, znajdują się Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, Ulica Literacka, Wędrująca Estrada oraz Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych „EUROFOLK.

Tradycje muzyczne i taneczne podtrzymują zespoły działające w ZDK – Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Zespół Muzyki Dawnej „Capella all´ Antico”. Prężnie działają też dwie grupy teatralne: „Glosa” i „Drobiazg”. Zamojski Dom Kultury jest wydawcą „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” – czasopisma poświęconego historii oraz wydarzeniom kulturalnym Zamościa i Zamojszczyzny.

Więcej informacji o działalności Zamojskiego Domu Kultury dostępnych jest na www.zdk.zamosc.pl.

BWA – Galeria Zamojska

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska jest miejscem, w którym sztuki plastyczne dostępne są 7 dni w tygodniu. Instytucja oferuje ciekawe wystawy, możliwość zakupu dzieł sztuki oraz bogaty wachlarz zajęć edukacyjnych, w tym spotkania autorskie, prelekcje, pogadanki, wykłady o sztuce, konkursy i warsztaty.
BWA – Galeria Zamojska posiada jedną z największych w Polsce kolekcji ilustracji, którą systematycznie powiększa dzięki organizowanym corocznie Międzynarodowym Plenerom Ilustratorów.
Więcej informacji o instytucji dostępnych jest na stronie www.bwazamosc.pl

 

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu to nowoczesne kino cyfrowe, które na co dzień prezentuje polskie i światowe premiery filmowe w pięciu klimatyzowanych salach kinowych, wyposażonych w najnowszej generacji sprzęt projekcyjny i nagłaśniający.

Poza repertuarem bieżącym Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” organizuje cykliczne imprezy filmowe, tj.: Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”, Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” oraz Przegląd Filmowy „Alchemia Kina”. Promocja Polskiego Filmu, w których biorą udział wybitni przedstawiciele świata filmu. Ponadto, zamojskie kino realizuje programy edukacji filmowej, maratony i przeglądy filmowe oraz konkursy i wydarzenia specjalne dla widzów.

W salach kinowych CKF „Stylowy” organizowane są konferencje, jubileusze i spotkania firmowe oraz kampanie reklamowe. W kinie działa bar, który oferuje przekąski, napoje, lody, słodycze oraz pyszną kawę.

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego

Początki zamojskiego bibliotekarstwa sięgają XVI wieku. Od zawsze bibliotekom niezmiennie przewodzi słowo. Ponad stuletnia historia zamojskiej biblioteki publicznej to historia ludzi i wydarzeń skupionych wokół słowa, zarówno pisanego, jak i mówionego.

Książnica Zamojska pełni zadania biblioteki miejskiej i powiatowej. Jednym z najważniejszych jej zadań jest promowanie książki i kultury czytania oraz kształtowanie gustów czytelniczych. Biblioteka wspiera procesy edukacji szkolnej i pozaszkolnej, jest miejscem bezpłatnego dostępu do nowych technologii, edukacji i informacji, pełni też funkcję komunikacyjną oraz rozrywkową. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego, utrwala dorobek społeczny dla przyszłych pokoleń. Prowadzi działalność dokumentacyjno-wydawniczą. Zespala i podtrzymuje więzi środowiskowe. Jest miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich, którzy cenią sobie kulturę słowa, miejscem spotkań i wymiany myśli.

Biblioteka oferuje dostęp do różnorodnych zasobów i usług bibliotecznych w ramach sieci miejskiej, którą tworzą biblioteka główna oraz 7 filii. W okresie wakacyjnym prowadzi Letnią Czytelnię Książki i Prasy, czyli bibliotekę plenerową na Rynku Wodnym. Posiada bogaty i zróżnicowany księgozbiór, kilkadziesiąt tytułów czasopism lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, a także zbiory multimedialne. To tutaj zdeponowany został Księgozbiór Klemensowski Rodziny Zamoyskich. Jego cyfrowe kopie prezentowane są w Bibliotece Cyfrowej, w której znajdziemy także m.in. wyodrębnione kolekcje wydawnictw Drukarni Akademii Zamojskiej, czasopisma regionalne z lat 1893-1945, czy archiwum przeźroczy barwnych Stanisława Orłowskiego.

Książnica Zamojska stanowi centrum informacji o Zamościu i Zamojszczyźnie, jest także organizatorem wielu wydarzeń, które trwale wpisują się w kalendarz kulturalny Zamościa, w tym m.in. Zamojskiego Festiwalu Książki, Dyskusyjnego Klubu Książki, Bibliotecznych Spotkań z Historią i Giełdy Książki Regionalnej. Odgrywa istotną rolę w życiu kulturalno-społecznym miasta i regionu.

Więcej informacji na www.biblioteka.zamosc.pl   

Muzeum Zamojskie

Muzeum Zamojskie istnieje od 1926 r. Mieści się w zespole kamienic mieszczańskich wzniesionych w XVII wieku w północnej pierzei Rynku Wielkiego. Kamienice te, w których dawniej mieszkali Ormianie, uznane są za najpiękniejsze w całym kompleksie zamojskiego zespołu staromiejskiego wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zbiory Muzeum to cenne kolekcje z zakresu historii, sztuki, etnografii, archeologii prezentowane na wystawach stałych: „Zamość, Zamoyscy i Ordynacja Zamojska 1580 – 1939″, „Sztuka ludowa Zamojszczyzny”, „Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”. Oferta Muzeum wzbogacana jest o wystawy czasowe, imprezy muzealne oraz działalność edukacyjną. Do najbardziej popularnych wydarzeń cyklicznie organizowanych przez Muzeum należą: Zamojska Noc Muzeów, Mennica Muzealna podczas Jarmarku Hetmańskiego, czy Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Oprócz pomieszczeń w kamienicach ormiańskich w swojej strukturze muzeum posiada inne obiekty:  Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego (ul. Zamkowa 2), składającego się z trzech obiektów: Arsenału, Pawilonu pod Kurtyną, gdzie na wystawach stałych  prezentowane są militaria od XVI do połowy XX wieku oraz Prochowni z multimedialną projekcją  „Historii miasta i twierdzy Zamość”

Lapidarium zlokalizowane w obrębie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w którym  można zobaczyć relikty murów bastionu III oraz eksponaty pochodzące z badań archeologicznych i architektonicznych. W  dawnym Kasynie Kozackim od 2014 roku funkcjonuje Galeria Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego (ul. Łukasińskiego 2b). Jest  to jedyna w Polsce galeria Profesora Koniecznego.

Więcej informacji o muzeum  dostępnych jest na stronach www.muzeum-zamojskie.pl i www.muzeumarsenal.pl

​Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu istnieje od 1881 roku i jest najstarszą w Polsce orkiestrą symfoniczną, o 20 lat starszą od Filharmonii Narodowej. Jako jedyna na Zamojszczyźnie zawodowa instytucja artystyczna Orkiestra pełni rolę animatora kultury w regionie.
Prowadzi stałą działalność koncertową we własnej sali, uczestniczy w obchodach świąt państwowych i kościelnych, w uroczystościach okolicznościowych, festynach i innych przedsięwzięciach kulturalnych na terenie kraju oraz poza jego granicami, koncertując także w plenerze.

W ofercie Orkiestry znajdują się: symfonie, suity orkiestrowe, koncerty i recitale, oratoria, muzyka operowa i operetkowa, muzyka filmowa, musicalowa, jazzowa, taneczna i rozrywkowa.
Orkiestra Symfoniczna jest organizatorem cyklicznie odbywających się Zamojskich Dni Muzyki, letniej Muzy na Kwadracie a także Zamojskiego Festiwalu Kultury „arte, cultura, musica, e…”.
To, co wyróżnia zamojską Orkiestrę Symfoniczną to znajdujący się w jej posiadaniu wyjątkowy w skali kraju, bogaty repertuar muzyki ludowej, tworzony i gromadzony dla jej potrzeb przez Karola Namysłowskiego i kontynuatorów jego dzieła od 1881 roku.

Przy instytucji działa Fundacja “Dla Zamojskiej Orkiestry” – jej celem jest podejmowanie i popieranie wszelkich inicjatyw i działań zmierzających do budowy nowej siedziby Orkiestry.

Facebook Instagram