Jak komunikować się z rówieśnikami? – spotkania dla młodzieży

Kto ma rację i czy to jest istotne – jak zmienić walkę we współpracę?
Co różni, a co łączy ludzi?  Jak budować poczucie własnej wartości i doceniać mocne strony innych?

Zapraszamy na spotkania dotyczące komunikacji z rówieśnikami młodzież w wieku 15-17 lat.

Spotkania odbędą się w Zamojskiej Akademii Kultury
17, 24 września
1, 8 października 2024 r.
o godz. 17:00

wstęp wolny
obowiązują zapisy: organizacja@zdk.zamosc.pl

Celem programu jest zapobieganie przemocy poprzez naukę rozumienia innych ludzi, ich uczuć i potrzeb oraz komunikacji opartej o empatię dla siebie i innych.   Skupiamy się na widzeniu drugiego człowieka i komunikowaniu się z szacunkiem,  przy jednoczesnym wyposażeniu w narzędzia ułatwiające wybieranie konstruktywnych zachowań w oparciu o własny system wartości. Młodzi ludzie mają szansę przyjrzenia się czy wybierane przez nich zachowania służą budowaniu ich życia i relacjom międzyludzkim oraz nauczenia się mówienia „nie” w sytuacjach które tego wymagają.

Program spotkania obejmuje następujące zagadnienia:

Użycie empatii w silnych emocjach i konflikcie, czyli atak i obrona versus słuchanie, rozumienie i komunikowanie. 
– Uczestnicy pogłębiają wiedzę na temat tego, co przeszkadza, a co pomaga znaleźć wyjście z konfliktu. Uczą się komunikowania w sposób zmieniający  konflikt z  siły niszczącej  relację w kontakt budujący nową jakość relacji.

Rozwijane są:
– Umiejętność widzenia i słyszenia perspektywy drugiej strony, oderwanie od przekonania, że jest tylko jedno wyjście z sytuacji.
– Diagnozowanie problemów, szukanie wspólnych płaszczyzn porozumienia – co pomaga rozumieć o co chodzi stronom konfliktu, co zbliża ich perspektywy
– Tłumaczenie oskarżeń i ocen na potrzeby i wartości, radzenie sobie z emocjami w  konfliktach, umiejętność obniżania temperatury sporu.
– Wyrażanie własnego zdania w trudnej sytuacji, w sposób sprzyjający porozumieniu.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o zabawy i ćwiczenia dostosowane do wieku uczestników oraz potrzeb grupy. Omówienie oraz wprowadzenie zagadnień odbywa się w formie interakcji z grupą, angażującej uczniów do aktywnego uczestnictwa.

Zajęcia prowadzone  są w oparciu o metodę Porozumienia Bez Przemocy (NVC) przez Certyfikowaną Trenerkę NVC, mediatorkę i coacherkę Magdalenę Kosicką-Leszczyńską.

Projekt jest dofinansowany z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026.

Data wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Organizator

Odwiedź witrynę organizatora i sprawdź możliwość REZERWACJI BILETÓW.

Najbliższe wydarzenia

Facebook Instagram