Jak komunikować się z rówieśnikami? – spotkania dla młodzieży

Kto ma rację i czy to jest istotne – jak zmienić walkę we współpracę?
Co różni, a co łączy ludzi?  Jak budować poczucie własnej wartości i doceniać mocne strony innych?

Zapraszamy na spotkania dotyczące komunikacji z rówieśnikami młodzież w wieku 15-17 lat.

Spotkania odbędą się w Zamojskiej Akademii Kultury
17, 24 września
1, 8 października 2024 r.
o godz. 17:00

wstęp wolny
obowiązują zapisy: organizacja@zdk.zamosc.pl

Celem programu jest zapobieganie przemocy poprzez naukę rozumienia innych ludzi, ich uczuć i potrzeb oraz komunikacji opartej o empatię dla siebie i innych.   Skupiamy się na widzeniu drugiego człowieka i komunikowaniu się z szacunkiem,  przy jednoczesnym wyposażeniu w narzędzia ułatwiające wybieranie konstruktywnych zachowań w oparciu o własny system wartości. Młodzi ludzie mają szansę przyjrzenia się czy wybierane przez nich zachowania służą budowaniu ich życia i relacjom międzyludzkim oraz nauczenia się mówienia „nie” w sytuacjach które tego wymagają.

Program spotkania obejmuje następujące zagadnienia:

Jak mówić, jak słuchać  –  praca nad tym jak budować konstruktywne relacje w oparciu o wspólne wartości i cele, przy jednoczesnym poszanowaniu różnic.
Czy „akceptuję Ciebie” oznacza „zgadzam się na wszystko co robisz”? Wprowadzenie do komunikacji w konflikcie.
– Pogłębienie nauki   uważnego słuchania i rozumienia drugiej osoby, skupienia na intencji rozmówcy, rozumienia przyczyn jego zachowań i komunikatów w oparciu o empatię.
– Wprowadzenie sposobów  komunikowania tego, na czym mi zależy, z szacunkiem i uwzględnieniem drugiej osoby.
– Czym jest szacunek i  akceptacja drugiego człowieka i jak szanować i  akceptować innych, pozostając  przy swoich wartościach i szanując własne granice. Nauka dbania o swoje wartości i przekonania oraz dawania drugiej stronie jasnych komunikatów, które jej zachowania nie służą budowaniu relacji i współpracy, w sposób uwzględniający szacunek dla drugiego człowieka.
– Jak  i kiedy mówić „nie” i jak szukać dróg porozumienia. Odróżnianie sytuacji ataku i przemocowych zachowań od konstruktywnego stawiania granicy. W trakcie zajęć będziemy rozmawiać o tym czym różni się rezygnacja ze swojego zdania i swoich wartości od porozumienia i budowania wspólnoty  z innymi ludźmi. Przećwiczymy rozpoznawanie swoich granic i będziemy ćwiczyć sposoby  wyrażania i  stawiania granic  z szacunkiem i uwzględnieniem granic innych osób.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o zabawy i ćwiczenia dostosowane do wieku uczestników oraz potrzeb grupy. Omówienie oraz wprowadzenie zagadnień odbywa się w formie interakcji z grupą, angażującej uczniów do aktywnego uczestnictwa.

Zajęcia prowadzone  są w oparciu o metodę Porozumienia Bez Przemocy (NVC) przez Certyfikowaną Trenerkę NVC, mediatorkę i coacherkę Magdalenę Kosicką-Leszczyńską.

Projekt jest dofinansowany z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2026.

Data wydarzenia

Miejsce wydarzenia

Organizator

Odwiedź witrynę organizatora i sprawdź możliwość REZERWACJI BILETÓW.

Najbliższe wydarzenia

Facebook Instagram