Są koncerty, które po prostu się odbywają – i są takie, które otwierają coś nowego. „Mierząc się z losem” to właśnie ten drugi przypadek. 22 maja 2026 roku o godz. 19:00 na Muzycznej Scenie Plenerowej Zamojskiej Akademii Kultury rozpocznie się nowy cykl koncertowy, który łączy przestrzeń miasta z wielką symfoniką.
Na scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Szymona Makowskiego, a w roli solistki pojawi się Inez Popko – flecistka, której interpretacje łączą lekkość, precyzję i wyrazistą muzyczną narrację.
Program koncertu został zbudowany wokół motywu konfrontacji z losem – od klasycznej elegancji po dramatyczną siłę symfonii:
W. A. Mozart – Uwertura do opery „Cosi fan tutte” KV 588
C. Reinecke – Koncert fletowy D-dur op. 283
L. van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67
To zestawienie nie jest przypadkowe. Z jednej strony – lekkość i teatralność Mozarta, z drugiej – liryczna, a jednocześnie wymagająca partia solowa Reineckego, wreszcie monumentalna V Symfonia Beethovena – jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł historii muzyki, symbol walki, napięcia i ostatecznego zwycięstwa.
Plenerowa przestrzeń koncertu nada temu wydarzeniu dodatkowego wymiaru – muzyka zabrzmi w otoczeniu architektury Akademii, tworząc wyjątkowe połączenie sztuki i miejsca.
WYKONAWCY
Inez Popko – flet
Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu
Szymon Makowski – dyrygent
Muzyczna Scena Plenerowa Zamojskiej Akademii Kultury, ul. Akademicka 8
Sprzedaż biletów w kasie Orkiestry (ul. Partyzantów 2) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 14.30.
Sprzedaż online: biletyna.pl
